Jak często bawisz się telefonem lub odpisujesz na maile, gdy do Ciebie mówią? Czy kiedykolwiek opowiedziałeś żart czy anegdotę z intencją wywołania negatywnego skutku w słuchaczach (zażenowanie czy upokorzenie)? Często przerywasz innym w trakcie konwersacji? A może bezpodstawnie krytykujesz innych publicznie odrzucając bez uzasadnienia ich pomysły? Co z przeklinaniem, czy używasz często wulgaryzmów? Czy stawiasz nierealistyczne wymagania? Jak często zdarzyło Ci się zapomnieć imienia koleżanki czy kolegi w pracy? Zdarza Ci się podejmować decyzje, wiedząc, że nie masz do nich uprawnień?
Jeśli na choć na parę z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, możesz domniemywać, że Twoje zachowania odbierane są jako aroganckie. Niezależnie od intencji jakie kierują Tobą we wskazanych zachowaniach, w taki sposób przejawia się arogancja i jakkolwiek wydaje się, że jest to nieszkodliwe, wyrządza spore szkody w pracy zespołowej. Ma ona nie tylko negatywny wpływa na atmosferę w pracy ale również na produktywność członków zespołu. Arogancja ma swoje dwa oblicza Z jednej strony osoby czy zespoły cierpiące na arogancję wpadają w zadufanie, a z drugiej w przeciętność. Jak w takim razie godzą, te dwie sprzeczne postawy? Dualizm ten przejawia się w różnych obszarach pracy. Narcyzm czy nadmierna pewność siebie, najczęściej przejawia się w deklaracjach. Zrobimy to z pewnością i pokażemy wam gdzie raki zimują. Daj to zadanie nam – inni są zbyt ciency. Skończyłeś już? Bo muszę wracać do roboty. W taki oto sposób przejawia się przeświadczenie o własnej wyjątkowości. Jednak za tą fasadą kryje się druga przypadłość. Średniactwo. Dostrzec ją można w działaniu. Aroganci, bardzo często nie podejmują działań obniżających ryzyko niepowodzenia. Innymi słowy paraliżuje ich strach. Działa to w ten sposób, że przypisują sobie sukcesy innych i są w tym bardzo sprawni, dlatego tak chętnie podejmują nowe wyzwania. Jest to w części świadoma praktyka arogantów, gdyż badania wskazują że osoby zarażone tym wirusem mają obniżoną samoocenę i podwyższony poziom deklarowanego stresu związanego z pracą. Jak odróżnić arogancję od pewności siebie? Pewność siebie jest potrzebna do sprawnego funkcjonowania, jednak w momencie gdy przeświadczenie o własnej wyjątkowości przeplata się z dominacją i poniżaniem innych osób, staje się arogancją. Wyolbrzymianie swojego wpływu na sukces tylko tego dowodzi. Bardzo inspirująca w tej materii jest postawa Pete Doctera. Jest on dyrektorem w dobrze znanej firmie Pixar. Zapytany o sukces filmu „W głowie się nie mieści”, przedstawił listę pisarzy, twórców animacji, scenarzystów, wszystkich osób, które z nim współpracowały podczas tego projektu. Czy wyrażając wdzięczność wzbudza takimi działaniami entuzjazm i zaangażowanie swojego zespołu? A Ty czułbyś się dobrze, gdyby ktoś uznał Twój wkład w sukces i opowiadał o tym? Jak się bronić przed chorobą arogancji? Sposobów jest wiele, moja propozycja jest następująca:
Zaangażowany zespół to dobry zespół. Bądź pewny siebie ale nie arogancki, a wyzwolisz potencjał swoich współpracowników.
0 Comments
Leave a Reply. |
AutorZapewniam płynne przejście między bliżą a dalą biznesową. Archiwum
December 2020
Kategorie
All
|