W ostatnim wpisie, poruszony został wątek bycia architektem wyboru. Pisałem wówczas, że może to być dobra opcja nie tylko w kontekście projektowania stanowiska pracy ale również w aspekcie komunikacyjnym. To był dobry trop, dlatego też nim ochoczo podążyłem. Natknąłem się zupełnie przez przypadek na serię zdjęć świetnie zaprojektowanych przedmiotów powszechnego użytku: był to kalkulator ET55 Braun, iPod, szafki firmy Vitsoe. Co łączy te i inne wspaniale zaprojektowane rzeczy? Zdecydowanie wspaniały, minimalistyczny design. Jednak nurtowało mnie pytanie, czy ktoś kto pracował nad nadaniem tak estetycznej formy tym przedmiotom, miał jakieś wytyczne jak to zrobić? A może kierowany był porywami natchnienia? Odpowiedzią na tak zadane pytania była lista 10 zasad projektowania rzeczy wg Dietera Ramsa. Bez mała 50 lat temu, człowiek, który był jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie projektowania zdefiniował swoją własną listę zasad dobrego designu. Kierował się fundamentalną zasadą: „Weniger, aber besser”, która odpowiada anglojęzycznemu wyrażeniu „Less is more”, a nad Wisłą powiedzielibyśmy „Mniej, znaczy lepiej”. Dieter Rams na swojej liście zamieścił następujące zasady, charakteryzujące dobry produkt:
Zgadzam się, że są to zasady bardzo ogólne, uniwersalne wręcz. Skoro jednak są tak szerokie, to można wykorzystać je na wielu również odległych płaszczyznach. W pracy managera jedną z podstawowych umiejętności, umożliwiającą efektywne zarządzanie jest poprawne komunikowanie się. To, że forma komunikatu wpływa na jego odbiór nie jest dla nikogo żadną tajemnicą. Jakość komunikacji jest pozytywnie skorelowana z motywacją pracowników oraz ich zaangażowaniem czyli właściwa i wysoka jakość komunikacji zwiększa wydajność i efektywność. Więc jeśli manager wykorzysta rady zawarte w dekalogu D. Ramsa aby skonstruować właściwy sposób komunikacji, to może się spodziewać, że w efekcie zmniejszy niepewność związaną ze zmianami, będzie stymulował innowacyjność i wykreuje nową wiedzę w organizacji. Nigdzie nie ma podręcznika jak wykorzystać te zasady do tworzenia dobrego komunikatu, więc postanowiłem przetransponować zalecenia D. Ramsa, w kierunku komunikacji. Traktujcie więc poniższe zdania jako wskazówki do tworzenia własnych komunikatów:
Dziękuję za uwagę! Są to oczywiście wskazówki, jednak by nie tracić ich z oczu, sporządziłem prosty formularz gotowy do wydrukowania. Jeśli uznasz, że przyda Ci się w codziennej pracy, napisz do mnie, a ja Ci go prześlę. [email protected]
1 Comment
|
AutorZapewniam płynne przejście między bliżą a dalą biznesową. Archiwum
December 2020
Kategorie
All
|